
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Current | 300 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Load Regulation | 0.005 %/mA |
Stock: 1341
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10406
Ext.Price$0.10406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10406 | $0.10406 |
| 10 | $0.05203 | $0.52030 |
| 50 | $0.04845 | $2.42250 |
| 100 | $0.04511 | $4.51100 |
| 500 | $0.03954 | $19.77000 |
| 1000 | $0.03466 | $34.66000 |
| 3000 | $0.03038 | $91.14000 |
